iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

بازدید اعضای شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی اصفهان از تالاب بین المللی گاوخونی

تاریخ : ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

اعضای شورا سازمان روز پنجشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۵ از تالاب بین المللی گاوخونی بازدید کردند. در این بازدید که با همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان صورت پذیرفت، اعضای شورا با حضور در شهر ورزنه و بازدید از بند شاخ کنار در مسیر جریان زاینده رود حرکت کرده و نهایتاً در محل تالاب بین المللی گاوخونی در جوار کوه سیاه از وضعیت این تالاب بین المللی بازدید کردند.

در این بازدید مهندس مهدی ترکاشوند نایب رییس سازمان و مشاور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اطلاعاتی در خصوص اقدامات سال های اخیر به منظور احیای تالاب بین المللی گاوخونی ارایه کردند.

شایان ذکر است تالاب بین المللی گاوخونی به وسعت تقریبی ۴۷۶ کیلومتر مربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه های شنی واقع است، این تالاب یکی از ۲۴ تالاب ایرانی ثبت شده در کنوانسیون بین المللی رامسر است، کنوانسیون رامسر برای حفاظت از تالابهای بین المللی و پرندگان مهاجر تشکیل شده است. تالاب بین المللی گاوخونی در فلات مرکزی ایران واقع شده و بخش بزرگی از آن در استان اصفهان و مابقی در استان یزد قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۷۰ متر و بیشینه عمق آن ۱۵۰ سانتی متر می‌باشد. این تالاب منابع زیستی غنی ای دارد و پناهگاهی برای پرنده های مهاجر است که با همه این ویژگی‌ها یکی از جاذبه های گردشگری است.

تالاب گاوخونی با قدمتی ۱۰ میلیون ساله را می توان گوهری گرانبها نه تنها برای خطه اصفهان بلکه در مرکز ایران دانست که نقشی کلیدی و انکارناپذیر از لحاظ هیدرولوژیکی، بیولوژیکی و اکولوژیکی در منطقه دارد. این عرصه مشهور در جلگه مرتفع مرکزی ایران و از ارزشمندترین اکوسیستم های تالابی کشور است که سال ۱۹۷۵ میلادی در لیست تالاب های بین المللی کنواکسیون رامسر (قدیمی ترین معاهده حفاظت از تالاب ها در جهان است) به ثبت رسید. گاوخونی پیش از خشک شدن به دلیل اهمیت بین المللی و به سبب وجود گونه های نادر گیاهی و جانوری سالانه میزبان بیش از ۲۰ هزار پرنده بود.

تالاب بین المللی گاوخونی اصفهان به دلیل خشکسالی های ممتد و نابسامانی در نظام مدیریتی زاینده رود طی سالهای اخیر از یک عرصه طبیعی مفید و کانون جمعیتی به یکی از تهدیدات زیست محیطی منطقه تبدیل شده و ریزگردهای ناشی از خشک شدن این عرصه به عنوان یک چالش منطقه ای مطرح و موجب نگرانی شده است.

درصورتی که خشکی زاینده رود و گاوخونی ادامه دار باشد ریزگردهای ناشی از این منطقه در آینده نه چندان دور، مشکلات زیست محیطی بسیاری را برای اصفهان و استان های همجوار به همراه خواهد داشت.

چندی پیش معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جریان بازدید از تالاب بین المللی گاوخونی، اظهار داشت: دولت در نظر دارد با همکاری وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی و کشاورزان منطقه با تعیین و تغییر الگوی کشت، این تالاب را احیا کند. وی اظهار کرد: در این راستا باید الگوی آبیاری منطقه منطبق با واقعیت ها ارایه و از کشت محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارد، خوداری شود. معاون رییس جمهوری ادامه داد: طرح مطالعاتی احیای تالاب بین المللی گاوخونی در دست اقدام است و در این مطالعات راهکارهای احیای تالاب و تامین حق آبه آن ارائه شده است. رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: دولت برای احیای این تالاب اعتباراتی در نظر گرفته که بخشی از آن در بودجه سال جاری مصوب شده است. وی گفت: با احیا، مدیریت و تامین آب مورد نیاز تالاب های کشور می توان بخشی از مشکلات ناشی از ریزگردها را در کشور نیز برطرف کرد.  رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تالاب و رودخانه و آب های زیرزمینی در کنار هم، یک چرخه هیدرولوژیک را تشکیل می دهند که حیات منطقه و کشاورزی به این چرخه هیدرولوژیک وابسته است و این زیست بوم باید در کنار هم حفاظت شود. ابتکار افزود: اگر به درستی مدیریت و حقابه تالاب ها تامین و حیات تالاب تضمین شود، می توان از ایجاد کانون های جدید گرد و غبار جلوگیری کرد.

در اوایل تیر ماه سال ۱۳۹۴ آب رودخانه زایند ‌رود ضمن عبور از بند شاخ کنار به تالاب بین المللی گاوخونی رسید و پس از ۱۰سال باعث خوشحالی مردم، کشاورزان و دوست داران محیط زیست شد.