iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

نظارت فنی و کنترل کیفی خوراک دام نظام مند می شود

تاریخ : ۲ شهریور ۱۳۹۵

احمد کبیری، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در افتتاحیه دومین همایش و نمایشگاه بین المللی خوراک دام، طیور و آّبزیان با بیان این مطلب گفت: نظام نظارت فنی و کنترل کیفی خوراک دام با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی تهیه شده و بزودی ابلاغ می شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، کبیری با اشاره به اینکه تهیه این نظام بر اساس قانون نظام جامع دامپروری و قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی است، اظهار داشت: در قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی، مواد ۲۹ و ۳۰ این قانون به این مسئله پرداخته است و در ماده ۳۰ نیز راهکار تشویقی ارائه شده است که در واقع حمایت از صنعت خوراک دام مورد توجه است.
کبیری، نتیجه ابلاغ نظام نظارت فنی و کنترل کیفی خوراک دام را صدور گواهی کنترل کیفی و فنی عنوان کرد و گفت: این گواهی شبهات را از بین خواهد برد و به مصرف کننده این اطمینان را می دهد که تمامی مراحل تولید خوراک تحت کنترل و نظارت است و می تواند با اطمینان خاطر از آن استفاده کند.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور بر لزوم توجه جدی به بهره وری در بخش کشاورزی تاکید و تصریح کرد: در راستای بحث بهره وری باید به سمت ایجاد زنجیره های تولید باشیم و بخش مهمی از زنجیره ها شامل کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان می شود.
کبیری با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲۵ زنجیره تولید طیور توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی صادر شده است، اظهار داشت: اعطاء مجوز ۴ زنجیره شیر و گوشت نیز توسط سازمان در دست اقدام است.
وی رسیدن به رشد ۳ درصدی ناشی از بهره وری را کار دشواری دانست و گفت: یکی از مهمترین ابزارها برای رسیدن به این میزان رشد بکارگیری متخصصین در واحدهای تولیدی است. سازمان نظام مهندسی کشاورزی با برخورداری از عضویت ۳۰هزار مهندس کشاورزی در رشته های علوم دامی می تواند عامل مهمی در انتقال دانش و تکنولوژی روز به تولیدکنندگان بخش کشاورزی باشد.
کبیری با بیان اینکه با دستورالعمل نمی توان واحدها را مجبور به استفاده از خوراک کارخانجات کرد، خاطر نشان کرد: از زبان یکی از تولیدکنندگان دو عامل در عدم استفاده از خوراک آماده عنوان شد که جای تامل دارد. یکی به صرفه بودن استفاده از دستگاه آسیاب در واحد تولیدی به جای خوراک آماده و نکته بعدی اینکه ممکن است بطور مثال مرغها در یک دوره سنی از خوراک آماده بیشتر استفاده کنند و دچار عوارضی شوند.
وی بر ارائه خدمات پس از فروش توسط کارخانجات تولید خوراک تاکید کرد و در ادامه افزود: شرکت های تولید کننده افزایش کیفیت خوراک تولیدی را در دستور کار خود قرار دهند تا مصرف کننده بتواند با اطمینان خاطر از خوراک استفاده نماید و حتی با بیمه برای خسارات احتمالی ناشی از خوراک دام بایستی مذاکره و چاره اندیشی شود.
کبیری در پایان به تفاهم نامه منعقد شده با انجمن خوراک دام، طیور و آبزیان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: از زمان انعقاد این تفاهم نامه تاکنون اقدام جدی از سوی انجمن برای شروع همکاریها صورت نگرفته است و ما در سازمان آمادگی اجرای مفاد این تفاهم نامه را داریم.
در آیین گشایش این همایش و نمایشگاه علی اکبر مهرفرد، قائم مقام وزیر جهادکشاورزی، مهدی خلج، رییس سازمان دامپزشکی کشور نیز به ایراد سخنرانی در مسائل خوراک دام، طیور و آبزیان پرداختند.
دومین نمایشگاه بین المللی خوراک دام، طیور و آبزیان با حضور ۶۶ شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاههای شهرداری تهران واقع در بوستان گفتگوی تهران از ۲ الی ۴ شهریورماه آماده بازدید علاقمندان است.
N-KHORAK-DAM-02

N-KHORAK-DAM-01