iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

اولین مجوز زنجیره شیرتوسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی صادر شد

تاریخ : ۹ شهریور ۱۳۹۵

برای اولین بار در کشور مجوز زنجیره یکپارچه تولید شیر توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی صادر شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، براساس ماده ۲ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و ماده ۱۵ قانون نظام جامع دامپروری، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور مجوز زنجیره تولید یکپارچه شیر را صادر کرد.
سیدجواد قریشی ابهری، معاون برنامه ریزی و کارآفرینی سازمان با بیان این مطلب گفت: گسترش تولید زنجیره ای شیر و گوشت قرمز از اولویت های اصلی صنعت گاوداری کشور است و سازمان نظام مهندسی کشاورزی در همین راستا اقدام به صدور مجوز فعالیت براساس سیاستها و ضوابط ابلاغی وزارت جهادکشاورزی برای اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی می نماید.
قریشی، با بیان اینکه شاخص های بهره وری واحدهای تولید شیر از ارتقاء مناسبی برخوردار نیست اظهار داشت: عدم ارتباط و تعامل سازنده مابین حلقه های زنجیره تولید تا عرضه محصول باعث شده هر کدام از حلقه ها صرفا به دنبال سود بنگاه تولیدی خود باشند و این امر منجر به افزایش قیمت نهایی محصول تولیدی شده است.
وی، خوشه سازی در بهبود و توسعه حلقه های زنجیره تولید تا عرضه کالا را مهمترین نوع همکاری بین بنگاهی دانست و افزود: در دنیا به منظور توسعه خوشه ها تجربیات موفقی وجود دارد که در کشور ما میتواند قابل استناد باشد. که در این خصوص میتوان به ایجاد و شکل گیری زنیجره های یکپارچه تولید شیر اشاره نمود.
رسول کریمی، مسئول صدور مجوزهای حوزه دام و طیور سازمان مرکزی نیز اظهار داشت: در فرآیند صدور مجوز مراکز متقاضی زنجیره یکپارچه تولید شیر، پس از بررسی اعتبار زمانی پروانه های بهره برداری اجزاء اصلی زنجیره، اقدام به صدور مجوز با کد رهگیری ۱۶ رقمی مختص زنجیره بر پایه مرکزیت استان محل فعالیت می گردد.
وی به شرایط اخذ این نوع مجوز اشاره و گفت: از جمله شرایط اخذ این نوع مجوز الزام به داشتن مالکیت حداقل ۲ حلقه از زنجیره شامل واحدهای پرورش گاوشیری، مرکز جمع آوری شیر، مرکز تولید تلیسه، کارخانه خوراک دام، کارخانه یا کارگاه فرآوری تولید شیر، کارگاه بسته بندی شیر و فرآورده های لبنی می باشد و در باقی موارد متقاضی می تواند اقدام به عقد قرارداد به صورت اجاره یا مشارکت با اجزای ذکر شده نماید.