iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

دستورالعمل سازماندهی مسئولان فنی تولید در واحدهای دامپروری ابلاغ شد

تاریخ : ۱۷ آبان ۱۳۹۵

این دستورالعمل در راستای اجرای ماده ۲ قانون افزایش بهره‌وری و مواد ۲۱ و ۲۶ دستورالعمل اجرایی ماده ۵ قانون نظام جامع دامپروری کشور به سازمان‌های استانی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ابلاغ شد.

روزنامه سبزینه دستورالعمل سازماندهی مسئولان فنی تولید در واحدهای دامپروری  را بررسی می کند:

اشتغال ۲۰ هزار کارشناس علوم دامی
نویسنده : برهان محمودی
دستورالعمل سازماندهی مسئولان فنی تولید در واحدهای دامپروری به عنوان دستورالعمل جدید که با هدف قانون افزایش بهره‌وری در حوزه دام و طیور از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تدوین شده، به کلیه واحدهای استانی این سازمان نیز ابلاغ شده و قرار است هم در زمان صدور مجوزهای جدید بهره‌برداری واحدهای دام و طیور و هم در هنگام درخواست تمدید مجوزهای قبلی، این دستورالعمل عملیاتی شود.
بر اساس این دستورالعمل که در راستای اجرای ماده ۲ قانون افزایش بهره‌وری و مواد ۲۱ و ۲۶ دستورالعمل اجرایی ماده ۵ قانون نظام جامع دامپروری کشور به سازمان‌های استانی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ابلاغ شده، همه واحدهای پرورش دام و طیور و تولیدکنندگان انواع گوشت قرمز و سفید و همچنین تولیدکنندگان خوراک دام و طیور موظفند با توجه به نوع و درجه واحد پرورش دام و طیور، حداقل یک مسئول فنی با مدرک حداقل کارشناسی علوم دامی را که از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان مربوطه معرفی شده است، استخدام کنند.
مهدی عبدی، وکیل دادگستری و کارشناس حقوقی، در گفت‌وگو با «سبزینه» درباره تدوین این دستورالعمل با بیان این‌که دستورالعمل مسئول فنی واحدهای پرورش دام و طیور برخی مشکلات حقوقی دارد و مشخص است که تدوین آن را تنها کارشناسان بخش علوم دامی برعهده داشته‌اند نه کارشناسان حقوقی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین این ایرادات داشتن نگاه بالا به پایین سازمان نظام مهندسی کشاورزی به دانش‌آموختگان بخش علوم دامی است و هیچ حق و حقوقی از آن‌ها به رسمیت شناخته نشده است. به‌عنوان مثال مسئولان فنی را کمیته‌ای متشکل از مدیران سازمان‌های استانی نظام مهندسی کشاورزی سنجش می‌کنند که تنها سه نفر خبره که آن‌ها را هم رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان مربوطه منصوب کرده است، در این کمیته عضوند. لازم به ذکر است هیچ یک از اعضای کمیته سازماندهی مسئولان فنی واحدهای پرورش دام و طیور انتخابی نیستند.
این مدرس حقوق دانشگاه همچنین با انتقاد از نگاه «فردمحورانه» به شغل مسئول فنی واحدهای پرورش دام و طیور گفت: در این دستورالعمل شغل مسئول فنی پرورش دام و طیور قائم به فرد است و هیچ کس حق ندارد شرکتی به عنوان ناظر یا مسئول فنی تشکیل دهد تا بتواند رأسا نسبت به جذب مسئولان فنی اقدام و به واحدهای تولیدی دام و طیور اعزام کند. این در حالی است که فعالیت‌های اقتصادی دنیا به سمت حقوقی‌شدن می‌رود؛ اما در ایران همچنان برخی اصرار بر حقیقی ماندن فعالیت‌های اقتصادی دارند. ضمن این‌که این شرکت‌ها ـ در صورت تشکیل ـ می‌توانستند مشمول قانون معافیت مالیات بر درآمد شرکت‌های حوزه کشاورزی و دامپروری شوند.
وی یکی دیگر از ایرادات این دستورالعمل را نبود امکان ترقی در نظام رتبه‌بندی مذکور دانست و تصریح کرد: اگرچه این موضوع را می‌توان یک موضوع ذاتی که فی‌نفسه در هر نظام سطح‌بندی وجود دارد، تلقی کرد؛ اما مسکوت‌بودن آن در دستورالعمل امکان شکایت برخی از مسئولان فنی سطوح بالاتر را به دیوان عدالت اداری می‌تواند در پی داشته باشد. بهتر بود تدوین‌کنندگان این دستورالعمل آن را در نظام‌نامه خود ذکر می‌کردند که مسئولان فنی دارای سطوح پایین‌تر در چه صورتی می‌توانند به سطوح بعدی ارتقاء یابند. این حقوقدان یکی دیگر از موضوعات جامانده در دستورالعمل سازماندهی مسئولان فنی واحدهای پرورش دام و طیور را عدم امکان شکایت داوطلبان از کمیته سازماندهی مسئولان فنی یا دادخواهی آنان در صورت برخورد سلیقه‌ای یا حتی کوچک‌ترین اعتراض ذکر و خاطرنشان کرد: بر اساس این دستورالعمل همان کمیته‌ای که سطوح داوطلبان را می‌سنجد، مسئول بررسی شکایات یا اعتراضات است که این موضوع نه با هیچ قانونی که بلکه با روح عدالت نیز سازگار نیست. بهتر بود مرجع دیگری برای رسیدگی به اعتراضات داوطلبان تعیین می‌شد. این مرجع می‌تواند انجمن صنفی مسئولان فنی واحدهای پرورش دام و طیور باشد که متأسفانه جای آن نه تنها در دستورالعمل بلکه در چارت سازمانی سازمان نظام مهندسی کشاورزی هم خالی است.

واگذاری فرآیند صدور مجوز به نظام مهندسی
رسول کریمی، یکی از تدوین‌کنندگان اصلی دستورالعمل سازماندهی مسئولان فنی واحدهای پرورش دام و طیور، در گفت‌وگو با «سبزینه» طراحی و تدوین این دستورالعمل را بر اساس قانون نظام جامع دامپروری و کشاورزی مصوب مجلس شورای اسلامی دانست و اظهار کرد: در ماده ۵ این قانون صدور مجوز فعالیت واحدهای دام و طیور از وظایف سازمان نظام مهندسی کشاورزی عنوان شده که پس از تصویب نهایی دستورالعمل در این سازمان، از سوی وزیر جهاد کشاورزی به همه سازمان‌های استانی این وزارت و دستگاه‌های تابعه ابلاغ می‌شود.
کارشناس ارشد معاونت برنامه‌ریزی و کارآفرینی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ایران ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی همه فرآیندهای مربوط به صدور یا تمدید فعالیت واحدهای پرورش دام و طیور را به سازمان نظام مهندسی کشاورزی واگذار کرده و هدف از اجرا و ابلاغ این دستورالعمل را سازماندهی و به‌کارگیری کارشناسان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم دامی در واحدهای تولیدو پرورش دام و طیور عنوان کرده است. با اجرای این طرح در مرحله اول حدود ۲۰ هزار نفر در واحدهای دامی مشغول به کار می‌شوند تا فرآیند تولید محصولات پروتئینی، «مهندسی‌ساز» شود.
وی نقش مسئولان فنی را کاهش هزینه‌های تولید و افزایش بهره‌وری ذکر و تصریح کرد: دانش‌آموختگان علوم دامی کشور صرفاً دانش علمی دارند و تجربه مفید ندارند که در نتیجه دامداران و مرغداران از پذیرش آن‌ها به عنوان مسئول فنی خودداری می‌کنند که با این دستورالعمل به دارندگان واحدهای تولید و پرورش دام و طیور می‌گوییم که از آن‌ها آزمون و مصاحبه علمی و عملی اخذ می‌شود و به آن‌ها اطمینان می‌دهیم که افراد منتخب از نظر سازمان نظام مهندسی کشاورزی دارای توانایی پیشبرد اهداف اقتصادی آن واحد پرورش دام و طیور هستند. کریمی مسئولان فنی را پل ارتباط واحدهای دام و طیور با سازمان نظام مهندسی کشاورزی دانست و افزود: مسئولان فنی هر شش ماه یک بار گزارش فعالیت‌های واحدهای دام و طیور را از نظر بهداشت، بهبود روند اقتصادی‌سازی و افزایش بهره‌وری تولید به سازمان‌های نظام مهندسی کشاورزی استان‌ها اعلام می‌کنند.
وی با بیان این‌که ۲۵ هزار گاوداری صنعتی و ۱۸ هزار مرغداری صنعتی در کشور داریم، گفت: نام، نشانی، مشخصات و شماره تلفن مسئولان فنی پس از پذیرفته شدن در آزمون‌های جذب مسئول فنی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و رتبه‌بندی و تعیین سطح، در سایت این سازمان قرار می‌گیرد تا دارندگان واحدهای تولیدی و پرورش دام و طیور با مراجعه به این سایت، مسئول فنی مورد نظر خود را بر اساس سوابق و تجربیاتشان برگزینند.
این کارشناس سازمان نظام مهندسی کشاورزی از تدوین دستورالعمل نحوه سازماندهی مسئول فنی واحدهای تولید و پرورش آبزیان در آینده نزدیک خبر داد.

نظام رتبه‌بندی مسئولان فنی
توضیح برخی مواد و بندهای دستورالعمل سازماندهی مسئولان فنی واحدهای پرورش دام و طیور به این شرح است: اجرای این طرح که در دل خود اشتغال‌زایی را هم در پی دارد، قرار است در فاز اول حدود ۲۰ هزار نفر از دانش‌آموختگان رشته‌های کارشناسی تا دکترای تخصصی مهندسی علوم دامی و دامپزشکی را با همکاری سازمان‌های استانی نظام مهندسی کشاورزی و نظام دامپزشکی سراسر کشور شاغل کند. ضمن این‌که بر اساس استانداردهای تدوین شده افرادی که امتیازات بالاتری در آزمون کتبی و مصاحبه علمی و عملی تعیین سطح از کمیته سازماندهی مسئول فنی هر استان اخذ کنند، می‌توانند بر اساس نظام رتبه‌بندی سازمان نظام مهندسی کشاورزی، سطوح یک تا پنج را اخذ کرده و در واحدهای پرورش دام و طیور خیلی بزرگ، بزرگ، متوسط، کوچک و خیلی کوچک، تمام‌وقت یا پاره‌وقت به عنوان مسئول فنی مشغول شوند. به این صورت که آن‌هایی که بتوانند بر اساس نظام سطح‌بندی، سطح یک را دریافت کنند، در واحدهای دامی خیلی بزرگ دام سنگین که ۶۰۰ رأس گاو یا بیش‌تر دارند، مسئول فنی می‌شوند و کم‌ترین سطح نیز سطح ۵ است که مسئول فنی با این سطح می‌تواند در یک واحد دامپروری سنگین که حداکثر تا ۵۰ رأس گاو دارد، مشغول شود. همچنین مسئول فنی سطح یک می‌تواند در واحد پرورش گوساله ۲ هزار و ۵۰۰ رأسی به بالا فعالیت کند؛ ولی مسئول فنی سطح ۵ ـ از نظر کمیته سازماندهی ـ می‌تواند در یک واحد پرورش گوساله با حداکثر ۳۰۰ رأس شاغل شود. همچنین از دیگر موارد ذکر شده در دستورالعمل سازماندهی مسئولان فنی تولید در واحدهای دامپروری این است که مسئولان فنی سطح ۵ می‌توانند در واحدهای دامپروری خیلی کوچک مجاز پرورش دام سبک (گوسفند و بز) با حداکثر ۵۰۰ رأس و مسئولان فنی سطح یک در واحدهای خیلی بزرگ با حداقل ۵ هزار رأس دام سبک بر روند اجرا و نحوه پررورش، بهداشت و تغذیه دام نظارت کنند. این دستورالعمل برای واحدهای تولیدی مرغ گوشتی و تخم‌گذار و همچنین سایر واحدهای پرورش طیور شامل بوقلمون، شترمرغ، کبک، بلدرچین و اردک نیز لازم‌الاجراست؛ به عنوان مثال واحدهای مرغداری دارای حداکثر ۳۰ هزار قطعه از مسئول فنی سطح ۵ و واحدهای پرورش مرغ دارای حداقل ۱۷۰ هزار قطعه نیز می‌توانند از مسئول فنی سطح یک استفاده کنند.