iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

حضور گسترده مهندسان کشاورزی در حوزه محیط زیست با واگذاری تصدی ها

تاریخ : ۵ مرداد ۱۳۹۲

آهنگ خصوصی‌سازی و اجرای اصل ۴۴ در بخش منابع طبیعی، جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و محیط زیست کند است.

معاون برنامه‌ریزی اشتغال و توسعه تشکلهای خصوصی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: بر اساس ماده (۲) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی، توسعه تشکل‌ها و واگذاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی در دستور کار است.

همایون دارابی افزود: در حال حاضر هشت‌هزار تشکل حقوقی وجود دارد که فعالیت‌های بخش کشاورزی را انجام می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: این سازمان مسئولیتی در قبال استخدام فارغ‌التحصیلان کشاورزی ندارد، اما ساماندهی و پیگیری فعالیت‌های مربوط به اشتغال و ایجاد فضاهای مناسب را انجام می‌دهد.

دارابی ادامه داد: زمینه حضور فارغ‌التحصیلان در فضاهای اجرایی توسط این سازمان انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: توسعه گلخانه‌ها در کشور و الزام صدور گواهی گلخانه توسط مهندسان کشاورزی باعث شده است که برای این بخش اشتغال‌زایی مناسبی ایجاد شود.

معاون برنامه‌ریزی اشتغال و توسعه تشکلهای خصوصی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور به نظام جامع دامپروری اشاره کرد و یادآور شد: صدور مجوزهای مربوط به دام، طیور و آبزیان از طریق سازمان نظام مهندسی انجام می‌شود، به‌گونه‌ای که مهندسان دامپروری در این رشته حضوری فعال‌تر خواهند داشت.

دارابی تأکید کرد: بهینه‌سازی مصرف سوخت در واحدهای مرغداری از مواردی است که در راستای کاهش هدررفت انرژی و اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها انجام شد و در این راستا مهندسان این رشته فعالیت‌های ارزنده‌ای را انجام دادند.

وی اظهار داشت: اصل ۴۴ قانون اساسی تکیه بر خصوصی‌سازی می‌کند که آهنگ آن در تمامی بخش‌ها و زیربخش‌ها نواخته شده است، اما در حوزه محیط زیست فضا برای کار و حضور بخش خصوصی وجود دارد.

دارابی همچنین گفت: جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، محیط زیست و منابع طبیعی از قسمت‌هایی است که کمتر به آن پرداخته شده و در واگذاری تصدی‌ها ضعیف عمل کرده است.

وی در پایان افزود: دستورالعمل‌های مربوطه برای استفاده از مهندسان ناظر در بخش فوق تهیه شده است و پیش‌بینی می‌شود که این بخش نیز مشمول فعالیت این قشر محسوب شود.