iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

افزایش بهره وری واحدهای گاوداری با اجرای طرح بیوگاز

تاریخ : ۱۲ مرداد ۱۳۹۲

مدیر دفتر امور بین الملل سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور وجود پشتوانه های قانونی را مزیتی برای ورود به انرژی¬ ها نو دانست و تصریح کرد: بیوگاز از جمله انرژی های نو محسوب می شود که با توسعه این طرح می توان علاوه بر تولید گاز از کود جامد و پساب حاصل از آن نیز در واحدهای گاوداری استفاده کرد.
یزدانی در خصوص وضعیت تولید بیوگاز در ایران اشاره داشت: در پرداختن به موضوع انرژی های نو به سراغ بیوگاز رفتیم و هم اکنون استان کرمانشاه در اجرای این پروژه از سایر استانها پیشی گرفته و در استان اصفهان نیز در یک واحد مرغداری این کار انجام شده است.
مدیر دفتر امور بین الملل با بیان اینکه در حال حاضر ۹ مورد تقاضا برای اجرای طرح بیوگاز در کشور داریم گفت: با اخذ موافقت معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی مقرر شد این متقاضیان به بانک معرفی شوند و از تسهیلات با سود ۷درصد برخوردار شوند.
وی اهداف تولید بیوگاز را در چهارچوب قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی دانست و افزود: علاوه بر گاز حاصله در این فرایند، می توان از کمپوست بدست آمده نیز استفاده کنیم که در راستای تحقق بند ز ماده ۱۴۳ قانون برنامه پنجم پنج ساله می باشد.
یزدانی با اعلام اینکه کشورهایی که در زمینه بیوگاز فعالیت نمایند از کمکهای فائو برخوردار می شوند، بیان داشت: بنگلادش، هند و چین از جمله کشورهای پیشرو در زمینه بیوگاز هستند.
لازم بذکر است، بیوگاز مجموعه گاز های تولید شده از تجزیه و تخمیر فضولات حیوانی, انسانی و گیاهی و سایر پسماندها است که در نتیجه فقدان اکسیژن و فعالیت باکتریهای غیر هوازی به وجود می آید.