iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

اقدامات و برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور به مناسبت سالروز تاسیس اعلام شد

تاریخ : ۷ تیر ۱۳۹۳

تولید بذر، نهال و نشاء گلخانه ای در سطح ۴۱ هکتار در منطقه شمال کشور انجام خواهد شد که ۵۰۵ فرصت شغلی مستقیم را فراهم خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، محسن موحدیان عطار در نشست خبری سازمان که به مناسبت سالروز تاسیس برگزار شد، اظهار کرد: قرار است از توان سازمان برای مشارکت در طرح تولید بذور در شمال کشور استفاده شود و زیرساخت این کار به مساحت ۴۱ هکتار در شمال کشور مهیا شده است که مقرر شد نظام مهندسی کشاورزی برای اجرای فاز گلخانه ای این طرح وارد کار شود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری برای مجتمع بذر در بررسی اولیه، ۱۲۰ میلیارد تومان بوده است، اما؛ اگر قرار به توسعه این طرح باشد، مطمئنا میزان سرمایه گذاری افزایش پیدا خواهد کرد.
موحدیان عطار در مورد نحوه مشارکت نظام مهندسی در این طرح نیز گفت: طبق توافقات انجام گرفته با صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، قرار است برای تکمیل فاز دوم طرح که ساخت و تجهیز گلخانه های تولید بذر می باشد، مشارکت داشته باشیم و با پیش بینی ما با ساخت این مجتمع بیش از ۵۰۵ شغل مستقیم ایجاد خواهد شد.
وی با تاکید بر این مطلب که تامین نیروهای متخصص، مهم ترین موضوع در مجتمع بذر است، گفت: با تکمیل فاز اول تولید در مجتمع بذر، ۵ درصد از کل نیاز بذور کشور در داخل تولید خواهد شد.
نتایج انتخابات در استانهای تهران و اصفهان تا پایان هفته آینده مشخص می شود
محسن موحدیان عطار یکی از مهمترین رویدادهایی که هر ۴ سال یکبار برای نظام مهندسی کشاورزی رخ می دهد، انتخابات سراسری این سازمان برای انتخاب ۲۱۷ عضو شورای استان خود از میان ۱۵۰۰ کاندید عنوان کرد و افزود: فرآیند انتخابات از دی ماه سال گذشته آغاز شد و بعد از تشکیل هیات های نظارت و اجرایی، نخستین دوره انتخابات در پنجم اردیبهشت ۹۳ برگزار شد و در این مرحله تنها انتخابات ۷ استان با تشکیل مجمع عمومی به رسمیت رسید و ۲۴ استان انتخابات را در مرحله دوم برگزار کردند.
موحدیان تاکید کرد: نتایج انتخابات در تمام استان ها به جز اصفهان و تهران تایید شده و تا ۵ روز آینده با تایید تصمیم گیری رأی در ۲ استان نام برده، نتایج کلی انتخابات اعلام خواهد شد.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در مورد معرفی نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وزارت علوم ۳۱ نماینده خود را تعیین کرده است که به زودی معرفی می‌شوند.
موحدیان عطار در خصوص دلیل تأخیر معرفی نمایندگان وزارت علوم گفت: در اساسنامه زمان مشخصی برای این معرفی اعلام نشده است، همچنان که وزارت جهاد کشاورزی به عنوان نزدیکترین وزارتخانه به این سازمان هنوز ۵۰ درصد نمایندگان خود را معرفی نکرده است.
تفاهم نامه همکاری با پست بانک کشور
موحدیان عطار با اعلام خبر اینکه بزودی انعقاد تفاهم نامه همکاری با پست بانک کشور منعقد خواهد شد، در مورد نحوه عملیاتی شدن این مهم، گفت: در چندین فاز با پست بانک همکاری خواهیم کرد که یکی از این موارد برای تاسیس صندوق قرض الحسنه منابع خرد روستایی برای فعالان کشاورزی و روستائیان منجمله اعضای نظام مهندسی کشاورزی خواهد بود.
وی ادامه داد: در گام بعدی قرار است در تشکیل دفاتر ICT و تسهیلات طرح های بزرگ و کوچک بخش کشاورزی از تجربه و اعتبارات پست بانک استفاده شود.
وی همچنین اعلام کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی برای پرداخت تسهیلات خرد کشاورزی به متقاضیان از طریق پست بانک همکاری مشترک خواهد داشت که این تسهیلات برای فعالیت های خرد تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال با بهره ۱۵ درصد و برای پروژه های کلان بدون سقف خواهد بود.
صدور پروانه‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی به سازمان نظام مهندسی واگذار شد
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان این مطلب گفت: پیش از این صدور اینگونه پروانه‌ها در سازمان نظام مهندسی انجام نمی‌شد و مشکلاتی را برای متقاضیان بوجود آورده بود.
وی افزود: با تجمیع صدور پروانه‌ها در سازمان نظام مهندسی علاوه بر ساماندهی این بخش به زنجیره تولید نیز کمک خواهد کرد.
راه اندازی واحدهای زنجیره تولید مرغ
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور از راه اندازی واحدهای زنجیره تولید مرغ در کشور خبر داد و گفت: این واحدها تولید، توزیع و بازار مصرف مرغ را ساماندهی می کند.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران با اعلام این خبر که با تصمیم معاونت امور دام از این پس سازمان نظام مهندسی برای صدور پروانه واحدهای زنجیره ای تولید طیور گوشتی اقدام خواهد کرد، گفت: این یک ماموریت جدید است که با نظر معاونت امور دام و برای حل مشکلات صنعت طیور گوشتی و متصل نمودن حلقه های تولید در این صنعت گرفته شده است.
محسن موحدیان عطار با بیان اینکه، یکی از مشکلات سال های گذشته بخش تولید گوشت مرغ انفصال حلقه های تولید است، افزود: با جدایی بخش های خدماتی، تولید، توزیع و بازار بدون اینکه تأثیر مثبتی بر همدیگر داشته باشند وضعیت نامطلوبی را برای فرایند تولید و مصرف ایجاد می کنند.
وی تصریح کرد: با راه اندازی زنجیره تولید گوشت مرغ درآمد تولیدکنندگان افزایش و قیمت برای مصرف کنندگان نیز مطلوب تر خواهد شد.
تدوین استانداردهای بخش کشاورزی توسط سازمان
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: ۴۳ استاندارد در بخش های کشاورزی به تصویب نهایی رسیده و ۷ استاندارد هم در حال تصویب است و عناوین ۱۸۰ استاندارد دیگر نیز آماده شده و به مرور با همکاری کارشناسان متخصص تدوین و به مرحله تصویب می رسد.
وی افزود: این استانداردها در حوزه های تولید، خدمات و پایش فرایندها است که در نهایت منجر به تولید محصول سالم و افزایش بهره وری خواهد شد.
اصلاح قانون نظام مهندسی کشاورزی
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور اظهار کرد: پیشنهاد اصلاح قانون نظام مهندسی کشاورزی به مجلس ارسال شده و این پیشنهاد به تصویب کمیسیون کشاورزی در اداره کل تطبیق قوانین رسیده و در نوبت صحن علنی مجلس قرار دارد.
تعرفه جدید خدمات فنی در انتظار تایید وزیر جهاد کشاورزی
موحدیان عطار در مورد تعرفه های جدید خدمات فنی- مهندسی بخش کشاورزی که بر طبق قانون تدوین آن برعهده سازمان نظام مهندسی قرار گرفته است، گفت: فرآیند این کار بسیار طولانی است و در چهارچوبی تعریف شده همه ذی نفعان در تهیه نرخ گذاری مشارکت دارند، اما؛ جمع بندی نهایی را سازمان نظام مهندسی کشاورزی خواهد کرد.
وی ادامه داد: طی سه سال گذشته فرآیند تدوین تعرفه به خوبی صورت گرفته است و نظام مهندسی کشاورزی توانسته برای ۱۹۰۰ نوع خدمت در حوزه کشاورزی شرح خدمت، تعرفه تدوین و بعد از تایید وزیر کشاورزی برای اعمال در بخش خصوصی ابلاغ کند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور در مورد تعرفه های سال ۹۳ نیز گفت: تدوین این تعرفه ها نیز به پایان رسیده است و برای ابلاغ در انتظار تایید و امضای وزیر کشاورزی هستیم.