iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

نشست مشترک روسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استانهای منطقه ۳ برگزار شد

تاریخ : ۱۸ اسفند ۱۳۹۳

unnamed2

اولین نشست جلسه هماهنگی  منطقه ۳ در تاریخ ۱۹ بهمن ماه با حضور تمامی استانهای عضو منطقه، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، همدان، کرمانشاه، اردبیل و کردستان، در محل سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان برگزار گردید.

در این نشست ابتدا آقای سلیمانی، مدیر دفتر بازرسی و امور استانها در مورد اهداف جلسات منطقه ای،  از جمله هم اندیشی، تبادل تجربیات  و همکاریهای  بین  استانهای عضو اشاره داشت.

در این جلسه که با حضور آقای مهندس کبیری، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور تشکیل گردید اعضای جلسه پیشنهاداتی به شرح زیر مطرح کردند:

۱-    تعیین تکلیف رابطه سازمان با صندوق مشترک رویش

۲-    ارزش گذاری روی مدارک و گواهی های آموزشی صادره از طرف نظام مهندسی

۳-    عضویت سازمان در صندوق حمایت از توسعه کشاورزی استان

۴-    تخصیص تسهیلات بانکی کم بهره به اعضای سازمان

۵-    عضویت سازمان در شورای برنامه ریزی و اداری استانداری

۶-    اصلاح و واقعی کردن تعرفه ها ی خدمات کشاورزی

۷-    حل و فصل مشکلات مربوط به مالیات و ارزش افزوده

۸-    انجام قراردادهای نظارتی با معاونتهای وزارت جهاد کشاورزی

۹- اختصاص ردیف بودجه به سازمان برای اجرای تکالیف مصرح در قانون افزایش بهره وری و قانون نظام جامع دامپروری

در ادامه نشست جناب آقای دکتر جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ضمن خوش آمدگویی به افراد شرکت کننده اظهار داشت، با توجه به پتانسیل سازمان نظام مهندسی انتظار است که نظام مهندسی حتی در سیاستگزاریها هم به دولت کمک کند، وی با تاکید به توسعه کیفی تولیدات، نقش نظام مهندسی را در این زمینه بسیار مهم توصیف کرد و اعلام آمادگی نمود کلیه امور تصدی گری را به سازمان نظام مهندسی واگذار نماید.

سپس آقای مهندس کبیری  بیاناتی را اعلام کردند از جمله اینکه ما امروز نیاز به بازنگری در سیاستها و برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی داریم، امروز نیاز به کشاورزی دانش بنیان به شدت احساس می شود، ما امروزه ۷۰۰ میلیارد تومان یارانه کود و سم می دهیم آیا نباید درصدی از این رقم را برای نظارت بر اینها صرف کنیم، آیا هزاران میلیارد تومان بابت آبیاری تحت فشار هزینه میکنیم، آیا نباید بر مصرف و نگهداری بر اینها نظارت کنیم و هزینه کنیم، ما باید خرید دانش کنیم و دولت باید هزینه اش را بدهد، دولت حاضر است برای سخت افزار یارانه بدهد ولی برای دانش و نرم افزار حاضر نیست هزینه کند.

در اقتصاد مقاومتی ما دیگر نمی توانیم هر طور خواستیم آب مصرف کنیم، کود مصرف کنیم یا هرطور خواستیم کشاورزی کنیم، کانون های بیابانی ایران در حال فعال شدن هستند، با بحران زیست محیطی و آبی روبرو هستیم که در این بین مهندسی کردن فرآیند تولید و افزایش ضریب نفوذ مهندسین در عرصه های کشاورزی می تواند به رفع معضلات کنونی کمک کند.

سپس در ادامه هریک از اعضای منطقه مواردی را مطرح کردند و خواستار پیگیری در سازمان مرکزی شدند. از جمله:

۱-    استفاده از فن آوری و مکانیزه کردن اطلاعات در سازمان،  با تاکید بر استفاده از ظرفیت استانها  بطوری که کلیه خدمات سازمان الکترونیکی شود

۲-    اطلاع رسانی و روابط عمومی در سازمان مرکزی ضعیف است و لازم است انجام فعالیتهای تبلیغاتی برای معرفی سازمان و ارتباط با رسانه ها مد نظر قرار گیرد

۳-    چارت تشکیلاتی سازمان مناسب با وظایف امروز سازمان نیست و لازم است اصلاح گردد

۴-    شاغلین دولتی اجازه یابند در فعالیت های نظام مهندسی ورود پیدا کنند.

۵-    مشکل رتبه بندی نظام مهندسی و عدم پذیرش آن در مزایده ها باید حل شود.

۶-    صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه مورد تاکید قرار گرفت

۷-    ذیحسابان نسبت به کسر کسورات قانونی از قراردادها اقدام نمی نمایند که مشکلاتی را برای سازمان ایجاد کرده است.

۸-    امنیت شغلی و اشل حقوقی همکاران و دغدغه هایی که وجود دارد باید برطرف شود

۹-     ارتباطات حوزه های ستادی نظام مهندسی با استانها ضعیف است

۱۰- ارتباط با دانشگاهها باید تقویت شود و نقش نمایندگان دستگاهها در شوراها فعال شود

۱۱- کانون کاردانها در سازمان نظام مهندسی پیگیری و اقدام شود

۱۲- نظام مهندسی باید استانداردهای کار در مزرعه را تدوین نماید

unnamed1

در پایان به موضوع استقلال سازمان از نظر مالی و تصمیم گیری و حقوقی اشاره  شد و مورد تاکید قرار گرفت. همچنین اشاره نمودند در اذهان اینطور مطرح شده که نظام مهندسی مسئول اشتغال اعضا است که این امر باید اصلاح گردد.

در پایان آقای مهندس کبیری با اشاره به اینکه ما باید روی توانمندی اعضا کار کنیم و فرهنگ سازی برای اعضاء بعنوان یک فعال اقتصادی باید مدنظر باشد. وی گفت عنوان معاونت اشتغال یک موضوع غلط انداز است که باید اصلاح گردد.

در ادامه هریک از استانها گزارشی از فعالیتها و اقدامات خود در استان را در جلسه ارایه کردند از جمله رییس سازمان  نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی گزارش مفصلی از اقدامات و فعالیتهای خود را ارایه کرد که مورد استقبال اعضای جلسه قرار گرفت.

در پایان اعضای جلسه با رای گیری جناب آقای مهندس شهرام شفیعی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی را برای مدت یک سال بعنوان رئیس منطقه ۳ انتخاب نمودند.

از نظام مهندسی کشاورزی استان زنجان که میزبانی جلسه را بعهده داشتند تقدیر و تشکر بعمل آمد.