iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

۱۵۰ میلیارد تومان هزینه استخدامی صرف ساماندهی آموزش دانش‌آموختگان شود

تاریخ : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

01

جذب ۱۰ هزار نفر دانش‌آموخته در وزارت جهاد کشاورزی هزینه حداقل سالانه ۱۵۰ میلیارد تومانی را برای دولت به همراه دارد که بهتر بود این بودجه برای ساماندهی آموزش دانش‌آموختگان سرمایه‌گذاری می‌شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، گردهمایی مشترک اعضای شورای مرکزی و رؤسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان‌ها از صبح دیروز آغاز و پس از شنیدن مشکلات و نگرانی‌های موجود در استان‌های مختلف، شامگاه روز گذشته به جمع‌بندی رئیس این سازمان رسید.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در این باره گفت: در برنامه داریم تا جلسه‌ای با وزیر جهاد کشاورزی، معاونان و رؤسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها داشته باشیم تا بتوانیم مسائل مشترک بین این سازمان و وزارت جهاد کشاورزی را بررسی و برنامه کاری سال جدید را بدانیم.

احمد کبیری افزود: در سالی که با اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی و پایین آمدن قیمت نفت روبه‌رو هستیم، حضور بخش خصوصی و تعاونی‌ها باید در عرصه بیشتر شود و در این راستا سازمان نظام مهندسی کشاورزی که ارگانی مردم‌نهاد است و علاوه بر آن عضوی از دولت محسوب می‌شود، می‌تواند نقشی اساسی ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه برای راه‌اندازی بورس کالا کمک‌هایی شد، اما مورد غفلت قرار گرفت و بدین‌ترتیب باعث شد مشکلاتی در بخش به‌وجود آید، خاطرنشان کرد: در حال حاضر موانعی وجود دارد که باعث می‌شود وظایف قانونی آن‌گونه که باید باشد، اجرایی نشود.

کبیری ادامه داد: نمونه بارز آن تعرفه‌هایی است که مهندسان سازمان در قبال انجام خدمات باید اخذ کنند که مطابق قانون، این تعرفه‌ها باید وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: تعرفه‌های موجود با هزینه سازمان نظام مهندسی کشاورزی سربه‌سر نخواهد بود و قطعاً باید کمبود بودجه‌ها از سایر منابع جبران شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور یادآور شد: امیدواریم مدیران بخش‌هایی چون آب و خاک و محیط زیست که به اهمیت قانون فوق واقف هستند، کمک کنند تا از ظرفیت‌های قانونی سازمان استفاده شود.

کبیری تأکید کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی ثروتمند و توانا است و می‌تواند در راستای سیاست‌های موجود در کشور انجام وظیفه کند؛ به شرط آنکه از سوی ارگان‌های مختلف کمک بگیرد.

وی به استخدام ۱۰ هزار نفر نیروی دانش‌آموخته کشاورزی در بدنه وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: حداقل هزینه حقوق این تعداد نیرو سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان است، در حالی که می‌شد دولت با اختصاص سالانه ۱۰ درصد از این مبلغ، بخش آموزش را در سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور به‌طور کیفی و کمی ساماندهی کند.

مهندسان کشاورزی، حلقه اتصال دانشگاه و بهره‌برداران

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور همچنین گفت: مهندسان کشاورزی حلقه اتصال بخش تولید و دانشگاه هستند که می‌توانند با آموزش‌های مناسب میزان تولیدات کشاورزی را افزایش دهند.

کبیری در ادامه افزود: تولید دانش بر عهده دانشگاه است، اما می‌توان ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی را با حضور مهندسان افزایش داد.

وی با اشاره به قانون افزایش بهره‌وری خاطرنشان کرد: این قانون رتبه‌بندی دانش‌آموختگان کشاورزی را به تصویب رسانده و ملاک فعالیت‌های آتی آنها قرار داده است، اما متأسفانه از اجرای این قانون در کشور خبری نیست.

کبیری ترکیب شورای چهارم نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را بر بخش کشاورزی مؤثر برشمرد و تصریح کرد: با توجه به آنکه جمعی از افراد موجود در این شورا، اندیشمندان دانشگاهی با سوابق بالای مدیریتی و جوانان باانگیزه هستند، می‌توانند انتقادات سازنده‌ای داشته باشند و در جهت ارتقای تولید و بخش کشاورزی قدم بردارند.

تعرفه‌های ارائه خدمات نظام مهندسی بیش از ۱۵ درصد افزایش نمی‌یابد

معاون اشتغال و توسعه تشکل‌های تخصصی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نیز در این جلسه به وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان اشاره کرد و گفت: بخش کشاورزی از رویه سنتی به سمت تجاری در حال حرکت بوده و لازم است ارگان‌هایی چون نظام صنفی، سازمان نظام مهندسی، تعاونی‌ها و… بار توسعه کشاورزی را به دوش بکشند.

سیدجواد قریشی ادامه داد: برای جذب دانش‌آموختگان کشاورزی با سازمان مرکزی تعاون روستایی، نظام صنفی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور هماهنگی‌های لازم انجام شده که امیدواریم بتوانیم زمینه‌های اشتغال را افزایش دهیم.

وی یادآور شد: حدود ۱۵ هزار ظرفیت ایجاد اشتغال در استان‌ها وجود دارد که امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

قریشی درباره تعرفه‌های خدمات نظام مهندسی کشاورزی نیز تأکید کرد: برای یک‌هزار و ۱۶۳ عنوان تعرفه حق پرداخت آورده شده است که اسامی آنها به استان‌ها فرستاده شده و در سال جاری پیش‌بینی می‌شود که تعرفه‌ها از ۱۵ بیشتر افزایش پیدا نکند.

وی اظهار داشت: نظام‌نامه اجرایی تدوین تعرفه ارائه خدمات بخش کشاورزی پیشنهاد شده است که پس از بررسی و اعمال نظر وزیر جهاد کشاورزی قابل اجرا است.

گفتنی است، گردهمایی فوق که با حضور مدیران و مسئولان ستاد مرکزی و استانی در محل سازمان شیلات برگزار شد، در ادامه جلسه و در جمعی خصوصی به بیان مشکلات داخلی سازمان و همچنین مشکلات موجود در نظام مهندسی استان‌ها پرداخته شده که از این پس نیازی به وجود خبرنگاران احساس نشد.