iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

بانک اطلاعات کشاورزی با ۲۶ هزار دانش‌آموخته کشاورزی کلید خورد

تاریخ : ۲۱ تیر ۱۳۹۴

طرح شبکه مدیریت دانش و اطلاعات کشاورزی با پشتیبانی بانک کشاورزی، پست‌بانک، وزارت ارتباطات، سازمان نظام مهندسی و وزارت جهاد کشاورزی به‌منظور تدوین شبکه اطلاعات کشاورزی و اجرایی شدن قانون افزایش بهره‌وری با ۲۶ هزار دانش‌آموخته کشاورزی کلید خورد.

مدیر دفتر شبکه خدمات فنی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: شبکه مدیریت دانش و اطلاعات کشاورزی با استفاده از ۲۶ هزار دانش‌آموخته بخش کشاورزی به‌منظور تعریف پایگاه اطلاعات بخش کشاورزی و دستیابی به آمار و اطلاعات شفاف برای برنامه‌ریزی صحیح در حوزه تولید کلید خورد.

اسدالله ابراهیمی افزود: بر اساس ماده ۲۲ قانون افزایش بهره‌وری، ایجاد پایگاه اطلاعات کشاورزی و IT، شبکه مدیریت دانش و اطلاعات و ایجاد پایگاه‌های تولید به‌منظور دستیابی به اطلاعات شفاف برای برنامه‌ریزی دقیق جهت تولید، مصرف، واردات و صادرات مورد تأکید قانون‌گذار قرار گرفته بود. بر همین اساس، سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور طی انعقاد قراردادی با شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، ایجاد شبکه و وبگاه مدیریت دانش و اطلاعات کشاورزی را فراهم کرد.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزی برای خروج از وضعیت سنتی فعلی در شرایطی که کشاورزی در دنیا با انفجار دانش و انتقال تکنولوژی به مزارع روبه‌رو شده است، نیازمند سامانه‌ای است که بتواند جدیدترین دستاوردها و تکنولوژی‌های مدرن روز را وارد مزارع کند.

ابراهیمی ادامه داد: کشاورزی دانش‌محور بر اساس IT و ICT موتور محرکه کشاورزی دانش‌بنیان است که ابزار آن دانش و چیدمان اطلاعات است.

جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی

مدیر دفتر شبکه خدمات فنی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور تصریح کرد: دانش‌آموختگان بخش کشاورزی و ۲۶ هزار دانش‌آموخته که تحت پوشش شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی هستند و در ایجاد این وبگاه به سازمان نظام مهندسی کشاورزی یاری می‌رسانند، موظفند به‌صورت میدانی در روستاها حضور پیدا کرده و با جمع‌آوری دقیق اطلاعات، برای نخستین‌بار آمار شفافی از سطح زیر کشت، وضعیت تولید و حجم تولید ارائه دهند.

وی یادآور شد: دانش‌آموختگان همچنین آمار دقیقی از میزان ماشین‌آلات، ابزار، چگونگی استفاده از سیستم‌های آبیاری و کود و سم ارائه می‌کنند.

ابراهیمی تأکید کرد: بر اساس آنچه در قرارداد اولیه آمده است، صحت و سقم اطلاعات واردشده توسط بازرسانی که از سازمان نظام مهندسی اعزام می‌شوند، مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

کافی‌نت در روستاها ایجاد می‌شود

مدیر دفتر شبکه خدمات فنی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اظهار داشت: پایگاه جامع اطلاعات کشاورزی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی تلاش می‌کند بهینه‌سازی اطلاعات و قرار دادن دانش را در سطوح همه کاربران و با دسترسی کشاورزان خرد فراهم کند. به همین منظور، انتقال پایگاه‌های اینترنتی تا نزدیک‌ترین روستاها در شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایجاد می‌شود.

وی همچنین گفت: برای دسترسی مدیران، فعالان حوزه کشاورزی و حتی کشاورزان خرده‌پا، ایجاد کافی‌نت در شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی که عمدتاً در مجاورت روستاها قرار دارند در دستور کار قرار گرفت. به این منظور، ایجاد اتاق‌های فکر، نشریات دیجیتال و خدمات اینترنت و اینترانت که به‌دنبال ایجاد اطلاعات و تبادلات الکترونیکی هستند، در این دفاتر ایجاد می‌شوند.

ابراهیمی در ادامه افزود: همچنین استفاده از اینترنت اپراتورهای چندگانه نیز به‌عنوان یکی از راه‌هایی به‌شمار می‌رود که همه کشاورزانی که از گوشی همراه استفاده می‌کنند، می‌توانند دسترسی آسانی به این وبگاه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: با توسعه شبکه‌های اجتماعی امروز کشاورزان ارتباطات مؤثری با متخصصان حوزه کشاورزی دارند، به‌طوری که تنها با ارسال یک عکس از یک آفت یا بذر می‌توانند اطلاعات تخصصی خود را از مشاوران دریافت کنند.

سامانه فروش محصولات کشاورزی

مدیر دفتر شبکه خدمات فنی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور ادامه داد: در شبکه مدیریت دانش و اطلاعات ایجادشده، همچنین فروشگاه‌های محصولات کشاورزی به‌منظور توسعه فن‌بازار و ارائه آمار و اطلاعات صحیح از وضعیت تولید به همه کاربران فراهم می‌شود.

ابراهیمی تصریح کرد: دانش به‌مانند سایر کالاها نیازمند فرآیند سورت و بسته‌بندی است، به این معنا که متناسب با بازار هدف، بسته‌های آموزشی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و سامانه فروش مجازی محصولات کشاورزی در صورتی که بتواند تنها ۱۰ درصد تبادلات فعلی در حوزه محصولات کشاورزی، بذر، کود، سم و ماشین‌آلات را هدایت کند، علاوه بر آنکه می‌تواند خوداتکا باشد، بلکه به درآمدزایی نیز رسیده و با ایجاد شبکه آمار و اطلاعات دقیق از میزان تولید، امکان توزیع و پراکنش محصولات و جلوگیری از اشباع بازار را نیز فراهم می‌کند.

شبیه‌سازی اطلاعات کشاورزی برای کشاورزان بی‌سواد

وی یادآور شد: هندوستان به‌عنوان یکی از کشورهایی که در توسعه کشاورزی مدرن پیشرو است، توانسته با تعریف سیستمی که به‌مانند یک نرم‌افزار شبیه‌سازی دانش و اطلاعات را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد، به ساده‌ترین شکل، روش‌های انتقال دانش در مزرعه را به شکل بصری در اختیار کشاورزانی قرار می‌دهد که از سواد خواندن و نوشتن برخوردار نیستند؛ لذا با تعریف سیستم شبیه‌سازی، کشاورزان می‌توانند روش‌های انتقال دانش به مزارع خود را به شکل بصری و با ساده‌ترین شکل ممکن دریافت کنند.

ابراهیمی تأکید کرد: در وبگاه دانش و اطلاعات، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی و همچنین بانک کشاورزی، پست‌بانک به‌عنوان پشتیبانان این وبگاه طی سه سال آینده به بهره‌برداری نهایی خواهد رسید، اما به شکل طبیعی تکمیل اطلاعات و به‌روزرسانی آن همواره وجود خواهد داشت.