iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

تدوین سیاست های کشاورزی در برنامه ششم، سازگار با تغییرات آب و هوایی

تاریخ : ۵ مرداد ۱۳۹۴

در حالی که کاهش سطح بارندگی هرساله توسط سازمان هواشناسی اعلام می‌شود، افزایش تولید گندم در سطح ۲۰ درصد جز با اضافه‌برداشت از منابع زیرزمینی، چگونه امکان‌پذیر خواهد بود؟ باید پرسید قیمت این خودکفایی چقدر است؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست امروز در جلسه بررسی زمینه‌های همکاری با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور که در محل این سازمان برگزار شد، گفت: در دولت یازدهم همکاری دولت با تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد اهمیت زیادی دارد و نقطه‌نظر رئیس جمهوری آن است که مشکلات زیادی در حوزه‌های مختلف اقتصادی وجود دارد که برای بررسی و رسیدگی به چالش‌های آن باید از ظرفیت تشکل‌ها و سازمان‌های متخصص بهره برد.

معصومه ابتکار افزود: در حالی که در دنیا حفاظت از خاک اولویت بیشتری به بهره‌برداری از آن دارد، در ایران بهره‌برداری و استفاده از خاک مورد توجه قرار گرفته و حفاظت از خاک اولویت دست نخست نیست، در حالی که به‌منظور کنترل بحران‌های دامن‌گیر نظیر دریاچه ارومیه، خشک شدن تالاب‌ها و کاهش منابع آبی باید تغییری در عملکرد و نگاه موجود در سیاست‌های کلان کشور اتفاق بیفتد.

اگر دریاچه ارومیه به تلی از نمک تبدیل شود…

وی خاطرنشان کرد: برای احیای دریاچه ارومیه فرصت محدودی وجود دارد که گزارش سازمان‌های زمین‌شناسی حاکی از آن است که اگر در این پروسه زمانی به آن توجه نشود، این دریاچه تبدیل به پدیده‌ای از نمک خواهد شد که تجدیدپذیری آن امکان‌پذیر نخواهدبود.

ابتکار ادامه داد: در صورتی که از هم‌اکنون با استفاده از حداکثر ظرفیت‌های مالی و تخصصی برای احیای دریاچه ارومیه استفاده نشود، بعد از اتمام این فرصت، طبیعت اجازه بازیابی به ما نخواهد داد.

وی تصریح کرد: ببر ایرانی از دست رفت، شیر ایرانی از دست رفت و اکنون تنها می‌توانیم بازیابی ژنتیکی داشته باشیم.

ابتکار یادآور شد: به‌سرعت تنوع ژنتیکی از دست می‌رود و در همه دنیا توجه به مسائل زیست‌محیطی در اولویت قرار گرفته است، مسئله‌ای که همچنان در ایران با بی‌توجهی روبه‌رو است.

امسال زمین گرم‌ترین تجربه خود را خواهد داشت

معاون رئیس جمهوری تأکید کرد: بر اساس گزارش‌های سازمان‌های ثبت‌شده جهانی، امسال با ۱۵ – ۲۰ تا ۸۵ درصد درجه سیلیوس گرمایش به‌طور قطعی تجربه می‌شود و ۱.۵ درجه افزایش دمایی که در زمین وجود دارد، باعث می‌شود گرم‌ترین سال ممکن در عمر زمین ثبت شود.

وی اظهار داشت: افزایش تبخیر، تشدید گردوغبار، کاهش ذخایر زیرزمینی اکنون وضعیت عاجل پیدا کرده است و اکنون در آستانه زمانی هستیم که اگر تغییر جهت جدی برای کنترل بحران‌های محیط زیستی اتفاق نیفتد، برای همیشه تبدیل به مسئله جدی ایران خواهد شد.

خودکفایی گندم با برداشت منابع ۳۰۰ متری زیرزمینی، خودکفایی نیست!

ابتکار همچنین گفت: معادلات اقتصادی تدوین‌شده، تناسبی با سازگاری محیط زیست ندارد. وقتی تولید گندم به قیمت برداشت آب از عمق ۳۰۰ متری محقق می‌شود، قیمت این خودکفایی چقدر است؟ آیا این خودکفایی واقعاً خودکفایی است؟ باید پرسید به چه قیمتی گندم تولید می‌شود و همچنین سایر محصولات آب‌بر!

وی در ادامه افزود: سازمان نظام مهندسی کشاورزی باید قیمت واقعی آب را استخراج کند و راهبرد برای تغییر رویکرد در حوزه کشاورزی ایجاد کند.

ابتکار خاطرنشان کرد: هرچند تغییر روش کشت و توسعه آبیاری قطره‌ای امیدوارکننده است، اما کافی نیست.

وی ادامه داد: خیل عظیم متخصصی که در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی وجود دارد، می‌تواند با انتقال دانش به مزرعه، کشاورزان را برای حفاظت از خاک بسیج کند، در حالی که همچنان کشاورزان از حداقل حفاظت محیط زیست برخوردارند.

پروانه‌ی چرا، برای سازمان‌های دولتی در پارک ملی لار

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست تصریح کرد: در حالی در پارک ملی لار که جزو ارزشمندترین پارک‌های ملی ایران است و گونه‌های نادر محیط زیستی در آن وجود دارد، چرای بی‌رویه دام در مراتع دیده می‌شود که پروانه‌های صادرشده متعلق به سازمان‌های دولتی بوده و با سیاست‌گذاری و جریان‌سازی اجتماعی امکان اصلاح پیدا می‌کند.

هشتم مرداد، روز نجات جنگل‌ها

ابتکار یادآور شد: در فعالیت مشترک سازمان محیط زیست با سازمان جنگل‌ها و صداوسیما روز هشتم مردادماه روز نجات جنگل‌ها نام‌گذاری شده است.

وی تأکید کرد: هشتم مردادماه روز نجات جنگل‌های بلوط، حرا و گیرکانی خواهد بود.

ابتکار اظهار داشت: موضوع‌های محیط زیستی کشش بالایی برای تبدیل شدن به یک مطالبه رسانه‌ای دارند، اما در بعد جریان‌سازی اجتماعی بسیار کمرنگ بوده‌اند؛ لذا به‌نظر می‌رسد سازمان نظام مهندسی کشاورزی باید بروکرات موجود را کنار بگذارد و برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، زباله‌سازی و کنترل پساب‌ها، جریان‌سازی اجتماعی کند.

تدوین برنامه کشاورزی، سازگار با آب و هوا در برنامه ششم

معاون رئیس جمهوری همچنین گفت: هیئت دولت بنا دارد متناسب با تغییرات آب و هوایی، برنامه کشاورزی سازگار تدوین کند و با توجه به افزایش ۱.۵ درجه‌ای دما در حوزه کشاورزی، تدوین برنامه‌های تولید از واقع‌بینی بیشتری برخوردار باشد.

وی در ادامه افزود: با وجود آنکه کاهش ۱۴ درصدی بارندگی در سال ۹۳ اعلام می‌شود، افزایش ۲۰ درصدی گندم تنها به معنی افزایش مکرر برداشت از منابع زیرزمینی است که نباید به آن صدمه زد.

ابتکار استفاده از ظرفیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در صندوق ملی محیط زیست که برای نوع و جهت‌گیری تسهیلات، اقتصاد سبز، فعالیت‌های مشترک در حوزه حساب‌های ملی و همچنین طرح‌های مدیریت منابع حفاظت‌شده تعریف می‌شود، باید بررسی‌هایی برای انعقاد تفاهم‌نامه صورت گیرد.

یارانه به کشاورز داده شود، نه کود و سم!

وی خاطرنشان کرد: اگر گزارش‌هایی مبنی بر نیتراته شدن آب یک شهرستان و بستن بسیاری از چاه‌ها گزارش می‌شود، علت آن ساده‌انگاری کشاورزی است که به امید ساده کردن فعالیت‌های خود بسته کود نیتراتی را در چاه آب خالی کرده و باعث آلوده شدن سفره آب‌های زیرزمینی شده است.

ابتکار در پایان تصریح کرد: اگر به جای آنکه یارانه به کود و سم داده شود، به کشاورز پرداخت شود و بگویند قیمت واقعی آب چقدر است، ضمن حمایت از کشاورز، با فجایعی مانند بالا بودن باقیمانده سموم در میوه و آب و همچنین از بین رفتن منابع آبی روبه‌رو نخواهیم شد.