iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

۲۹۰ گونه گیاه دارویی استان هرمزگان شناسایی شد

تاریخ : ۹ بهمن ۱۳۸۴

خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)- گروه پژوهش و تحقیقات
با تلاش محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان ۲۹۰ گونه گیاه دارویی در این استان شناسایی شده است،
به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)- رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان در دهمین نشست کار گروه آب کشاورزی و منابع طبیعی استان با ارائه گزارشی در خصوص فعالیتهای پژوهشی بخش تحقیقات منابع طبیعی این مرکز .گفت: قرار داشتن استان در مرکز منطقه خلیج عمانی و تفاوت رستنیهای آن با سایر مناطق، وجود هزار کیلومتر مرز مشترک آبی در استان و ضرورت بررسی و شناسایی گیاهان دریایی، بیش از یک میلیون هکتار اراضی جنگلی و ۳ میلیون هکتار مرتع، ۱۶ هزار هکتار جنگلهای مانگرو، وجود ۲۹۰ گونه دارویی و ۲۷۰ گونه جلبک از جمله پتانسیلهای استان در بخش منابع طبیعی است.
محمود ضعیفی افزود: بخش تحقیقات منابع طبیعی شامل زیربخشهای مرتع، گیاهشناسی، گیاهان دارویی حفاظت و حمایت و زیربخش بیابان است.
وی در ادامه از اجرای ۴۰ طرح تحقیقاتی پایان یافته و ۱۵ طرح پژوهشی در دست اجرا در زمینه های مختلف منابع طبیعی و همچنین ۶۰ مورد مقالات پژوهشی چاپ و ارائه شده در نشریات علمی و همایشها خبر داد. ضعیفی خاطرنشان کرد: شناسایی بیش از ۱۰۰۰ گونه گیاهی و بیش از ۱۷۰ گونه جلبکی، ایجاد کلکسیونی از جلبکهای دریایی سواحل جنوبی کشور و تهیه هرباریومی از ۶ هزار نمونه گیاهی استان هرمزگان از جمله دستاوردهای واحد گیاهشناسی این مرکز است.
وی همچنین جمع آوری و شناسایی ۲۹۲ گونه گیاه دارویی استان و جمع آوری ۲ هزار نمونه فلور جلبکی و شناسایی ۱۷۰ گونه از استان هرمزگان و تهیه هرباریومی با بیش از ۳ هزار نمونه جلبکی را از جمله فعالیتهای این مرکز برشمرد.
رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اهمیت و لزوم تحقیقات در زمینه های مختلف منابع طبیعی استان تکمیل نقشه پوشش گیاهی در قالب سه طرح تحقیقاتی، اجرای طرحهای ارزش رجحانی و حد بهره برداری مجاز گونه های مرتعی از اولویتهای سازمان جنگها و مراتع در سه منطقه در قالب پنج طرح تحقیقاتی، انجام طرحهای تحقیقاتی در زمینه بیابان با توجه به جذب نیروی جدید و اجرای ۲۵ طرح تحقیقاتی در دست اجرا و جدید را از جمله طرحها و برنامه های پژوهشی در سال آینده عنوان کرد.
در پایان این نشست در خصوص مشکلات بخش تحقیق بحث و تبادل نظر شد و بر تامین اعتبارات لازم جهت تکمیل تجهیزات و رفع کمبود فضاها و امکانات تحقیقاتی و جذب نیروهای متخصص در این زمینه تاکید شد.

 

http://www.iana.ir/news/printable.asp?id=۹۰۶۴