iaeo.ir

سامانه خدمات الکترونیک سازمان

290 گونه گیاه دارویی استان هرمزگان شناسایی شد

تاریخ : ۹ بهمن ۱۳۸۴

خبرگزاری كشاورزی ایران (ایانا)- گروه پژوهش و تحقیقات
با تلاش محققان مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان 290 گونه گیاه دارویی در این استان شناسایی شده است،
به گزارش خبرگزاری كشاورزی ایران (ایانا)- رئیس مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان در دهمین نشست كار گروه آب كشاورزی و منابع طبیعی استان با ارائه گزارشی در خصوص فعالیتهای پژوهشی بخش تحقیقات منابع طبیعی این مركز .گفت: قرار داشتن استان در مركز منطقه خلیج عمانی و تفاوت رستنیهای آن با سایر مناطق، وجود هزار كیلومتر مرز مشترك آبی در استان و ضرورت بررسی و شناسایی گیاهان دریایی، بیش از یك میلیون هكتار اراضی جنگلی و 3 میلیون هكتار مرتع، 16 هزار هكتار جنگلهای مانگرو، وجود 290 گونه دارویی و 270 گونه جلبك از جمله پتانسیلهای استان در بخش منابع طبیعی است.
محمود ضعیفی افزود: بخش تحقیقات منابع طبیعی شامل زیربخشهای مرتع، گیاهشناسی، گیاهان دارویی حفاظت و حمایت و زیربخش بیابان است.
وی در ادامه از اجرای 40 طرح تحقیقاتی پایان یافته و 15 طرح پژوهشی در دست اجرا در زمینه های مختلف منابع طبیعی و همچنین 60 مورد مقالات پژوهشی چاپ و ارائه شده در نشریات علمی و همایشها خبر داد. ضعیفی خاطرنشان كرد: شناسایی بیش از 1000 گونه گیاهی و بیش از 170 گونه جلبكی، ایجاد كلكسیونی از جلبكهای دریایی سواحل جنوبی كشور و تهیه هرباریومی از 6 هزار نمونه گیاهی استان هرمزگان از جمله دستاوردهای واحد گیاهشناسی این مركز است.
وی همچنین جمع آوری و شناسایی 292 گونه گیاه دارویی استان و جمع آوری 2 هزار نمونه فلور جلبكی و شناسایی 170 گونه از استان هرمزگان و تهیه هرباریومی با بیش از 3 هزار نمونه جلبكی را از جمله فعالیتهای این مركز برشمرد.
رئیس مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اهمیت و لزوم تحقیقات در زمینه های مختلف منابع طبیعی استان تكمیل نقشه پوشش گیاهی در قالب سه طرح تحقیقاتی، اجرای طرحهای ارزش رجحانی و حد بهره برداری مجاز گونه های مرتعی از اولویتهای سازمان جنگها و مراتع در سه منطقه در قالب پنج طرح تحقیقاتی، انجام طرحهای تحقیقاتی در زمینه بیابان با توجه به جذب نیروی جدید و اجرای 25 طرح تحقیقاتی در دست اجرا و جدید را از جمله طرحها و برنامه های پژوهشی در سال آینده عنوان كرد.
در پایان این نشست در خصوص مشكلات بخش تحقیق بحث و تبادل نظر شد و بر تامین اعتبارات لازم جهت تكمیل تجهیزات و رفع كمبود فضاها و امكانات تحقیقاتی و جذب نیروهای متخصص در این زمینه تاكید شد.

 

http://www.iana.ir/news/printable.asp?id=9064