No Banner to display

مصاحبه اختصاصی ایسنا با جناب آقای مهندس کازرونی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان

تاریخ : 28 ژوئن 2016

57301369

ارتقای درآمد کشاورزان راهکار جلوگیری از مهاجرت روستاییان

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گیلان گفت:ارتقای درآمد کشاورزان از مهاجرت جوانان روستایی به حاشیه شهرها جلوگیری می‌کند.
کشاورزی

«محمد کازرونی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن تبریک هفته کشاورزی به همه دست‌اندرکاران بخش کشاورزی استان گفت: امید می‌رود دغدغه همه مسئولان استان اقتصادی‌تر کردن بخش کشاورزی استان باشد.

وی با اشاره به این‌که کوچک بودن قطعات کشاورزی در گیلان یکی از علل کم بودن درآمد کشاروزان استان است، خاطرنشان کرد: سهامدار کردن وراث به جای تقسیم اراضی پس از فوت کشاورز بین کشاروزان می‌تواند از کوچک‌تر شدن شالیزارهای گیلان جلوگیری کند.

کازرونی با بیان این‌که بزرگ‌بودن قطعات کشاورزی موجب توسعه مکانیزاسیون و در نتیجه کاهش هزینه‌های تولید برنج می‌شود، تصریح کرد: هم‌اکنون مالک اراضی کوچک مجبور است برای کار روزانه کارگران در مزرعه روزی 80 هزار تومان پرداخت کند این در حالی است که در بهره‌مندی از مکانیزاسیون این هزینه به روزی 15هزار تومان می‌رسد.

وی با اشاره به این‌که برنج محصول استراتژیک کشور است و تقریباً قوت هر روز جمعیت ایران محسوب می‌شود، ادامه داد: از آنجایی‌که برنج جزو محصولاتی است که دولت برای خوداتکایی آن برنامه دارد باید اعتبارات لازم مناسب نیز برای آن در نظر گرفته شود.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گیلان خاطرنشان‌کرد: یکی دیگر از چالش‌هایی که شالیزارهای گیلان را تهدید می‌کند، معضل استفاده از سموم زیاد است که باعث می‌شود علاوه‌بر تخریب محیط‌زیست به مزارع استان نیز آسیب وارد شود و لازم است آموزش‌هایی در این خصوص به کشاورزان داده شود.

وی افزود: افزایش استفاده از سموم نه تنها موجب افزایش محصول نمی‌شود بلکه ضرر جدی به استان و خود کشاورزان می‌رود.

کازرونی منفرد با بیان این‌که عدم سامان‌دهی مناسب پسماندهای کشاورزی از جمله کاه‌ وکلش که هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته یک محصول مهم برای درآمد کشاورزان محسوب می شود، گفت: هم‌اکنون 2 یا 3 واحد صنعتی در گیلان وجود دارند که کاه و کلش را به خمیر کاغذ و یا دیگر محصولات تبدیل می کنند و انتظار می‌رود این تعداد واحدها در همه شهرستان‌های گیلان احداث شود.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گیلان یادآور شد: ارتقای درآمد از جمله راهکارهایی است که موجب می‌شود جوانان روستایی در روستاها بمانند و به جای سکونت در حاشیه شهرها به کشت و تولید محصولات کشاورزی در محیط امن روستاها بپردازند.