مخترعان،نخبگان و فن آوران بخش کشاورزی:برای عرضه ایده و اختراع خود با فن بازار آشنا شوید

تاریخ : 7 ژانویه 2017

فن‌بازار به‌معنای بازار فناوری، یعنی محلی برای مبادلات فناوری است. همانطور كه بازار مسكن محل مبادله مسكن است و بنگاه‌های معاملات مسكن واسطه‌های اطلاعاتی و حقوقی معامله مسكن هستند، در بازار فناوری نیز فن‌بازارها نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات فناوری به «عرضه‌كنندگان»، «متقاضیان»، «كارآفرینان» و «سرمایه‌گذاران» را دارند. درضمن به ارائه‌ مشاوره در خصوص مراحل انتقال فناوری می‌پردازند.

تولد فن‌بازارها به بیش از دو دهه قبل (اواخر دهه 70 میلادی) و كشورهای شرق آسیا بر می‌گردد. كشورهایی چون «ژاپن»، «چین» و «هنگ‌كنگ» كه خود تولیدكننده فناوری نبودند و بیشتر از استراتژی انتقال فناوری استفاده می‌كردند، برای سامان‌دهی جریان انتقال فناوری در كشورشان، اقدام به ایجاد ساختارهایی كردند كه بعدها به‌نام Technomarket یاTechnomart معروف شدند.

ظرایف موجود در انتقال فناوری، لزوم ایجاد مكانیسم اطلاع‌رسانی صحیح، همچنین مشاوره ساختارمند و ایجاد بستری برای استانداردسازی مبادلات را بوجود آورد که این نقش توسط فن‌بازارها ایفا می‌شود. در اصل فن‌بازار در نقش یک واسطه‌ی حرفه‌ای در سطوح مختلف در کنار عرضه‌کنندگان (دانشگاه‌ها، پژوهش‌گاه‌ها و واحدهای تحقیق و توسعه‌ی صنایع) و متقاضیان فناوری (صنایع بزرگ، بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، سرمایه‌گذاران و حتی دانشگاه‌ها) خواهد بود. با این تعریف می‌توان گفت فن‌بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات فناوری است. در این بازار، فروشندگان فناوری فرصت می‌یابند تا ایده‌ها و فناوری‌های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن‌ها اقدام به بازاریابی نمایند. از طرفی این امكان نیز وجود دارد كه متقاضیان فناوری نیز تقاضاهای خود را مطرح نموده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه‌ها داشته باشد.

فن بازارها به سه دسته كلی تقسیم می‌شوند:

در فن‌بازار اطلاعات، تنها اطلاعات فناوری به مخاطبان عرضه می‌شود. در واقع همان‌طور كه وقتی به یك بنگاه معاملات مسكن مراجعه می‌كنید، اطلاعات كاملی در مورد مسكن قابل خرید یا فروش با تمام ویژگی‌هایش می‌بابید، در فن‌بازار اطلاعات هم می‌توانید از فناوری‌های قابل خرید و فروش مطلع شوید.

این گونه فن‌بازارها به طرفین معامله انتقال فناوری مشاوره‌های فنی، حقوقی و بازار می‌دهند تا به بهترین شكل منافع طرفین تامین شود.

كه هر دو وظیفه بالا را هم‌زمان انجام می‌دهد.

شبكه فن‌بازار ملی ایران به‌عنوان تنها مرجع اطلاعات فناوری كشور، تحت نظارت پارك فناوری پردیس، با هدف رفع نیازهای اطلاعاتی افرادی كه با مقوله تجاری‌سازی دانش فنی و مبادلة آن سروكار دارند و نیز كمك به رفع مشكلات تجاری‌سازی نوآوری‌ها تأسیس گردیده است. پیرو ابلاغ ماده واحده «تعیین و احصاء فعالیت‌های مربوط به اقدام‌های ملی راهبرد كلان 1 و 3 نقشه جامع علمی كشور» توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی به معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهور (سال1391)، معاونت مسؤولیت اجرای بند 2 ماده واحده مذكور را به پارك فناوری پردیس (متولی شبكه فن‌بازار ملی ایران) تفویض نمود. بر این اساس، پارك فناوری پردیس از طریق ساختار شبكه فن‌بازار ملی ایران، مسؤولیت ساماندهی فن‌بازارهای عمومی كشور و ایجاد فن‌بازارهای تخصصی در حوزه‌های مهم و اولویت دار كشور را برعهده دارد.

سامانه شبكه فن‌بازار ملی ایران

سامانه شبكه فن‌بازار ملی ایران، در بهمن‌ماه 1387 به‌دست معاون وقت علمی و فناوری رییس‌جمهور به‌صورت رسمی افتتاح شد. سامانه شبكه فن‌بازار ملی ایران كه از طریق آدرس:www.techmart.irقابل دسترسی است، مشتمل بر ‌بانك اطلاعاتی پیشنهاد فناوری، تقاضای فناوری، محصولات فناورانه، متخصصین و خدمات تخصصی فناوری بوده و بصورت روزانه بروزرسانی می‌شود.

لازم به ذکر است فن بازار استان کرمانشاه در سال 1393 افتتاح و هم اکنون فعال می باشد.

روابط عمومی سازمان